Zarząd Oddziału Okręgowego

 w Bielsku-Białej

Wycieczka do Krakowa i Tyńca w dniu 29 kwietnia 2015 r.

W słoneczny wiosenny dzień 29.04.br. udało nam się zrealizować zaplanowany program wyjazdu. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem Klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. Benedyktyni powrócili do ruin swego dawnego opactwa w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej, w lipcu 1939 r. Po zakończeniu działań wojennych, od 1947 r., przystąpiono do odbudowy klasztoru. Trudne warunki powojennej rzeczywistości spowodowały, że prace ukończono dopiero na początku XXI w.
 

Benedyktyni są mnichami, a mnich to osoba, która porzuciła chaos tego świata, dąży do wewnętrznej integracji i osiągnięcia harmonii, najpierw sama ze sobą, a przez z to z Bogiem i z ludźmi. Mnich wiąże się na całe życie z jedną wspólnotą jako "szkołą służby Pańskiej".

Następnym miejscem zwiedzania był Kraków, który jest jednym z najstarszych miast Polski, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi i bezcennymi zabytkami. Odwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie min. Katedrę i Groby Królewskie.

Ważnym punktem programu było obejrzenie „Panoramy Golgoty” w Kościele Ojców Bernardynów. Ten ogromnych rozmiarów obraz (7x10m) został namalowany w 1907 roku na specjalnie tkanym na tę okoliczność w Czechach płótnie. Dzieło Tadeusza Popiela, wybitnego ucznia Jana Matejki, współtwórcy słynnej „Panoramy Racławickiej”, „polskiego Tiepolo” wykonane zostało na zlecenie lwowskiego gwardiana zakonu oo. Bernardynów.
„Panorama Golgoty” pierwszy raz została wystawiona w 1911 roku w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła we Lwowie. Po wybuchu II wojny światowej z obawy przed zniszczeniem zwinięto ją i ukryto. W 1946 roku za specjalnym pozwoleniem została przewieziona do klasztoru oo. Bernardynów w Rzeszowie. Płótno było jednak zbyt duże by móc je rozwinąć. Leżało więc złożone w korytarzach klasztornych i czekało na sposobność przewiezienia w inne miejsce. Dzięki zabiegom brata Antoniego Dębskiego obraz szczęśliwie trafił do krakowskiego klasztoru oo. Bernardynów. Przewiezione płótno było jednak w bardzo złym stanie. Należało poddać je gruntownej renowacji. Duży problem stanowiło również jego rozwijanie. Początkowo było ręcznie naciągane na specjalne żerdzie i stelaże. Jednak dzięki wieloletniej pracy i poświęceniu brata Antoniego rozwijanie zabytkowego płótna zostało zmechanizowane.
"Panorama Golgoty" jest jedynym istniejącym w Polsce dziełem tej wielkości obrazującym historie ewangelistów o zdarzeniach na Wzgórzu Czaszki. Ten cenny, unikatowy obraz obecny jest od ponad 50 lat pod Wawelem, a w 2011 roku minęło stulecie od jego pierwszego wystawienia. 

Końcowym etapem naszego wyjazdu było wspólne przejście ulicami miasta i zwiedzanie Rynku Krakowskiego min. Kościoła Mariackiego, Sukiennic oraz dla zainteresowanych Muzeum w Podziemiach Sukiennic.

 

Teresa. O.

powrót »

Strona główna :: O nas :: Struktura organizacyjna :: Działalność :: Aktualności :: Ogłoszenia :: Współpraca :: Filmy :: Galeria :: Pasje, Hobby i Twórczość :: Kontakt
wykonanie: www.kompmar.net.pl