Zarząd Oddziału Okręgowego

 w Bielsku-Białej

  Rękodzieło i Hobby                                                                                


 

Tajemnice ceramiki - zajęcia dla Seniorów

Długie zimowe wieczory sprzyjały Seniorom na relaks i czynny wypoczynek. Panie i Panowie pod kierunkiem specjalisty wzięli udział w zajęciach poznawania tajników rzemiosła z gliny.

 

Ceramika powstaje z gliny, wody, powietrza i ognia.

 

To fascynujące rzemiosło, którego może spróbować każdy. Praca z gliną, sprzyja odpuszczeniu napięć dnia codziennego poprzez skupienie uwagi na chwili obecnej i twórczym zajęciu dłoni i umysłu. Efektem pracy są jedyne w swoim rodzaju użytkowe i artystyczne przedmioty, które doskonale nadają się do dekorowania domu, stołu, czy ogrodu. Gotowe wyroby często są zaskakujące dla samych autorów i autorek prac i pozwalają czuć się dumnym z pracy własnych rąk.

 

W czasie zajęć:

 

 

Wypał

 

Prace gliniane po wylepieniu zostały wysuszone i wypalone w piecu elektrycznym na „biskwit” w temp. 800st.C. Wyroby został tym samym utrwalone, tak że glina, z której zostały zrobione nie będzie mogła zostać rozmoczona do stanu plastycznego. Po wypale pod palcami wyczujemy chropowatą strukturę gliny, zmieni ona także swój kolor na jaśniejszy.

Ze szkliwem

Aby prace zyskały pełną użytkowość należało je pokryć szkliwem i powtórnie wypalić w piecu w wyższej temperaturze (np. 1200st.C). Miseczki, kubki i wazony dzięki temu nie będą przepuszczać wody, staną się gładkie, połyskliwe i kolorowe (wybór ok. 30 różnych szkliw).

 

R.J.

powrót »

Strona główna :: O nas :: Struktura organizacyjna :: Działalność :: Aktualności :: Ogłoszenia :: Współpraca :: Filmy :: Galeria :: Pasje, Hobby i Twórczość :: Kontakt
wykonanie: www.kompmar.net.pl