Zarząd Oddziału Okręgowego

 w Bielsku-Białej

  OGŁOSZENIA


28-09-2015
Wizerunek seniora w społeczeństwie

Wizerunek seniora w społeczeństwie

 

Kultura Zachodu wartościuje młode i atrakcyjne ciało dlatego, seniorzy w reklamach pojawiają się rzadko, a jeżeli już to w sposób spłycony i stereotypowy. Współczesna kultura pokazuje ich jako zależnych od rodziny, niezdolnych do rozwoju, smutnych i nieaktywnych społecznie. Starość to też temat tabu w mediach nastawionych na pęd ku wiecznej młodości. Czy senior zawsze jest nieatrakcyjny? Bierny i niezaangażowany w życie społeczne? Schorowany i zdany na innych czy nieufny, zacofany, nie „na czasie”?  Jaki tak naprawdę jesteś, Polski Seniorze? Obraz osób starszych warunkowany przez kulturę jest nieadekwatny do rzeczywistości. Osoby powyżej 60 roku życia nie uważają się za bezradne. Często szukają nowych pasji, stawiają czoła nowym wyzwaniom, biorą udział w życiu kulturalnym. Ze starością można sobie poradzić, a nawet uznać ją za piękny czas w życiu, w którym można zająć się sobą, zadbać o swój wygląd zewnętrzny, spełniać marzenia, rozwijać zainteresowania. Takie podejście pomaga także w zmianie krzywdzącego i nieprawdziwego stereotypu seniora. Jak można pomóc wizerunkowi seniora?
 

Po pierwsze: atrakcyjny wygląd
 

W każdym wieku można wyglądać pięknie i atrakcyjnie, dlatego warto podkreślać swoje mocne strony, dbać o siebie, rozpieszczać się i udać się do kosmetyczki czy fryzjera, wybierać dobre kosmetyki. Dobry wygląd wzmacnia wiarę w siebie, polepsza relacje z ludźmi, daje poczucie sukcesu , sprawia, że jesteśmy lepiej postrzegani przez innych, a także lepiej czujemy się sami ze sobą.
 

Po drugie: rozwój zainteresowań i realizacja marzeń


Emerytura to idealny czas na wymarzone podróże. Można wybrać się gdzieś na wakacje, ale także zwiedzić więcej miejsc w krótszym czasie. Wiele biur podróży tworzy specjalne oferty dla seniorów np. kilkudniowe lub weekendowe grupowe wycieczki, podczas których zwiedza się piękne miasta czy też wypoczywa na łonie natury. Warto też zapisać się do grupy turystycznej lub do uniwersytetu trzeciego wieku, gdzie można nauczyć się języka, fotografii, obsługi komputera, brać udział w konferencjach, szkoleniach i rozmaitych warsztatach. Takie zajęcia poszerzają wiedzę, pozwalają poznawać nowych ludzi, zwiększają pewność siebie i poczucie zaradności i aktywności.

Po trzecie: aktywność fizyczna


Aktywność fizyczna przede wszystkim przeciwdziała negatywnym skutkom procesu starzenia. Pozwala na dłużej zachować zdrowie, młody wygląd, polepszyć samopoczucie. Aktywność nie musi być intensywna, już krótki spacer pozwala dotlenić organizm. Siedzący tryb życia ma niekorzystny wpływ na większość układów i funkcji organizmu, niezbędnych do utrzymania niezależności i samodzielności. Nawet w obliczu przeciwwskazań do wysiłku należy zachować regularną, choćby minimalną, aktywność ruchową zaakceptowaną przez lekarza. Osoby zainteresowane określoną dyscypliną sportową mogą zapisać się na specjalistyczne zajęcia i wziąć udział np. w Mistrzostwach Polski Seniorów w kręglach czy lekkoatletyce. Świetną alternatywą jest także taniec, który oprócz walorów zdrowotnych pozwala poczuć się pewnie i atrakcyjnie.
 

Po czwarte: kontakt z innymi ludźmi


Wielu ludzi boi się starości ze względu na samotność. Aby uniknąć takiego stanu warto utrzymywać dobre kontakty z rodziną. Osoby starsze bardzo często są wsparciem dla swoich dzieci. Pomagają wychowywać ich dzieci, są autorytetem, lecz także mogą stanowić dla nich wzorzec szczęśliwego starzenia się. Optymizm, radość z życia, akceptacja i zadowolenie ze swojego ciała, aktywność społeczna pokazują pozytywny model starości jako pięknego czasu w życiu, w którym można realizować pragnienia i spełniać marzenia. Takie nastawienie pozwala zbudować partnerskie więzi pomiędzy wnukami i dziećmi, a także kreuje nowy obraz osób starszych w społeczeństwie. Jeżeli nie ma możliwości kontaktu z rodziną warto zapisać się do Klubu Seniora lub na Uniwersytet Trzeciego Wieku. Spotkania z ludźmi, zawiązywanie nowych znajomości wzmagają poczucie bycia potrzebnym, a także są okazją do spróbowania czegoś nowego np. wyjścia ze znajomą do kawiarni czy teatru.

Podsumowując warto zachować aktywną postawę wobec życia bez względu na wiek. Przyczynia się ona do wzrostu wiary we własne siły, zdrowej samooceny, konstruowania pozytywnego obrazu samego siebie i w efekcie lepszego radzenia sobie z rozmaitymi problemami pojawiającymi się w życiu. Taki stosunek do życia każdego seniora to krok naprzód do zniesienia krzywdzącego i nieprawdziwego stereotypu, a także klucz do lepszego zdrowia i samopoczucia. Pamiętajmy, że najpierw trzeba poczuć się starym, żeby być nim rzeczywiście.
 

 

opracowała: Wiesława G.Źródła:
http://cafesenior.pl/seniorzy-sa-niedoceniani-ale-mozna-to-zmienic/
http://glosseniora.pl/glos-seniora
http://dieta.mp.pl/sport/show.html?id=73803
http://repozytorium.uni.lodz.pl:8080/xmlui/bitstream/handle/11089/3535/Miszczak.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 


W roku 2015 Europejski Dzień Seniora przypada na 20 października.

 

 

Z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Seniora

 

... samych szczęśliwych chwil
w zdrowiu, szacunku  i miłości

życzą Seniorom

Seniorzy...

 

 

powrót »

Strona główna :: O nas :: Struktura organizacyjna :: Działalność :: Aktualności :: Ogłoszenia :: Współpraca :: Filmy :: Galeria :: Pasje, Hobby i Twórczość :: Kontakt
wykonanie: www.kompmar.net.pl