/aktualnosci/news/53 PUDEŁKO ŻYCIA - niedługo także i u nas - Pudełko na Jesień Życia

Zarząd Oddziału Okręgowego

 w Bielsku-Białej

  AKTUALNOŚCI


 

06-04-2016
'PUDEŁKO ŻYCIA' - niedługo także i u nas

 

"Prace nad wdrożeniem akcji „Pudełko nad jesień Życia” rozpoczęły się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wejherowie we wrześniu 2013r. Pomysł został przywieziony przez 2 pracowników socjalnych ośrodka z wizyty studyjnej w Anglii. 
 

Wejherowski model akcji został opracowany przez pracowników MPPS we współpracy z władzami miasta i przedstawicielami lokalnej służby zdrowia oraz objęty został patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa.
 

Pomysł akcji polegał na umieszczeniu w specjalnie oznakowanym pudełku, najistotniejszych informacji o stanie zdrowia osoby, jej chorobach, przyjmowanych lekach, uczuleniach, czy też danych kontaktowych do osób, które należy powiadomić w przypadku konieczności zabrania jej do szpitala - na specjalnie opracowanej karcie informacyjnej.  Pudełko umieszczano w lodówce (sprzęcie który znajduje się zwykle na wyposażeniu gospodarstw domowych), a na jej drzwiach był naklejany znaczek informacyjny akcji. Dzięki temu oznaczeniu, udzielające pomocy osobom starszym służby medyczne, poinformowane o idei akcji miały ułatwiony dostęp do zawartych w pudełku informacji. Takie rozwiązanie może przełożyć się na szybsze i trafniejsze udzielenie koniecznej pomocy - szczególnie w przypadku, kiedy osoba potrzebująca była nieprzytomna lub kontakt z nią był znacznie utrudniony.
 

Pierwotnie akcja skierowana była do osób starszych, samotnych  i chorych. Jak wykazała praktyka, zainteresowanie nią szybko przeniosło się na inne osoby, chcące posiadać takie pudełko na tzw. „wszelki wypadek”. Wzory graficzne akcji i zakres merytoryczny karty informacyjnej są dziełem pracowników MOPS Wejherowo przygotowane zostały we współpracy z władzami Wejherowa oraz służbą zdrowia. Pudełka można do dnia dzisiejszego bezpłatnie otrzymać w siedzibie Urzędu Miasta w Wejherowie i siedzibie MOPS Wejherowo.  O sukcesie akcji świadczy  bardzo duże zainteresowanie społeczne - osoby zainteresowane brały dodatkowe pudełka aby przekazać je rodzinie, znajomym czy też sąsiadom, o których posiadali informacje, że są osobami chorymi, samotnymi itp.
 

Pilotaż akcji „Pudełko na Jesień Życia” w przeciągu pół roku od rozpoczęcia przerodził się w kampanię o zasięgu ogólnokrajowym - co w opinii pracowników MOPS Wejherowo jest jej największym sukcesem. Do dnia dzisiejszego otrzymujemy wiele telefonów (głównie z Ośrodków Pomocy Społecznej i od przedstawicieli samorządów) z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji w jaki sposób można przystąpić do w/w inicjatywy.  W związku z tak dużym zainteresowaniem postanowiono umieścić na stronach internetowych wzory naklejek akcji i kart informacyjnych z możliwością ich edycji tak, aby każdy zainteresowany podmiot mógł je dopasować do własnych potrzeb. Bardzo szybko pojawiły się modyfikacje naszego pomysłu, wynikające m.in. z problemów z pozyskaniem odpowiednich pudełek - kilka z gmin wprowadziło zamiennie np. plastykowe koperty a karty informacyjne zostały zastąpione m.in. małymi książeczkami.    Miasta, które już wdrożyły program bądź są na etapie przygotowań (zgodnie z informacjami uzyskanymi telefonicznie od osób zainteresowanych) to m.in.:  Białogard, Czaplinek, Szczecin, Stare Kurowo, Poznań, Starogard Gdański, Gniewino, Szczytno, Gmina Wejherowo,  Warszawa, Radom, Choceń, Łuków, Lublin, Tomaszów Lubelski, Nowa Dęba, Tarnów, Katowice, Gogolin, Prudnik,  Nysa, Wrocław, Jelenia Góra i inne."

 


 

Uwzględniając zalety i prostotę projektu Prezydium Zarządu O/O PZERiI dn.30.03.br.
na wniosek kol. Henryka Wójtowicza podjęło decyzję
o wdrażaniu tego wartościowego rozwiązania.


Opr.H.W.

Strona główna :: O nas :: Struktura organizacyjna :: Działalność :: Aktualności :: Ogłoszenia :: Współpraca :: Filmy :: Galeria :: Pasje, Hobby i Twórczość :: Kontakt
wykonanie: www.kompmar.net.pl