/aktualnosci/news/52 Pozytywny wizerunek seniora

Zarząd Oddziału Okręgowego

 w Bielsku-Białej

  AKTUALNOŚCI


 

02-04-2016
Pozytywny wizerunek seniora

Pozytywny wizerunek seniora

 

Jak powszechnie wiadomo we współczesnym świecie panował dotychczas głównie negatywny stereotyp seniora, jednak od pewnego czasu zaczyna to ulegać zmianie. Starsze osoby pomału zaczynają być postrzegane jako pełne życia, optymistycznie nastawione do świata, zadbane i ambitne. Zauważona zostaje także rola seniorów, jako osób doświadczonych, w wychowaniu i edukacji młodego pokolenia. Każdy powinien być świadomy, że starość to nie smutny czas w życiu, lecz okres, w którym można zająć się sobą, realizacją swoich marzeń i pragnień. Poniżej przedstawię nowoczesny wizerunek seniora, jego ważną rolę w kształtowaniu społeczeństwa oraz kilka możliwości rozwoju dla osób starszych.

 

Atrakcyjny wygląd

 

Seniorki pojawiają się w reklamach kosmetyków, które zachęcają do stosowania odpowiedniego produktu dla tej właśnie grupy kobiet. Należy również zwrócić uwagę na wygląd starszych pań. Bardzo często ubrane są schludnie i elegancko, a ich fryzury są starannie ułożone. Taki obraz zwraca uwagę i podkreśla fakt, że seniorki to grupa kobiet, które także lubią i chcą wyglądać atrakcyjnie. Pamiętajmy, że każda kobieta, bez względu na wiek, jest piękna.

 

Wzorzec dla kolejnego pokolenia

 

W tym kolejnym pokoleniu ważną rolę pełnią osoby starsze dla swoich dzieci i nie tylko. Mogą być dla nich wsparciem w wychowaniu ich potomstwa, autorytetem i zaufaną osobą, ale także wzorcem starzenia się. Seniorzy optymistycznie nastawieni do życia, zaangażowani społecznie, akceptujący obraz swojego ciała mają szansę przekazać nie tylko swoim wnukom, ale także dzieciom, którym ten okres rozwojowy jest bliższy, pozytywny model starości, jako czasu na realizację pragnień.

 

Kontakt z najmłodszymi

 

Osoby starsze przekazują młodszym swoją wiedzę m.in. kulinarną, historyczną, w zamian uczą się od nich obsługi komputera, internetu.

 

Realizacja marzeń

 

Jednym z nich są podróże. Z tą myślą biura podróży tworzą specjalne oferty dla seniorów. Seniorzy podejmują także aktywność sportową. Organizowane są zawody w wielu dziedzinach sportowych. Osoby starsze biorą udział także w spotkaniach uniwersytetów trzeciego wieku. Seniorzy uczestniczą w zajęciach, warsztatach, konferencjach, szkoleniach (m.in. nauki języków obcych, kursach komputerowych). Zajęcia takie nie tylko poszerzają wiedzę i umiejętności, ale też są okazją do nawiązania nowych znajomości. Starość to piękny czas w życiu. Każdy senior powinien czuć się wyjątkowy i doceniony. Zadbać o siebie, bo w końcu ma na to czas. Spełniać marzenia i pragnienia. By dawać przykład młodszym pokoleniom, że starość wcale nie jest taka straszna, a nawet, że może być bardzo przyjemna.

 

Wiesława G.

Strona główna :: O nas :: Struktura organizacyjna :: Działalność :: Aktualności :: Ogłoszenia :: Współpraca :: Filmy :: Galeria :: Pasje, Hobby i Twórczość :: Kontakt
wykonanie: www.kompmar.net.pl