/aktualnosci/news/111 Spawozdanie PZERI oddziała Bielsko-Biała

Zarząd Oddziału Okręgowego

 w Bielsku-Białej

  AKTUALNOŚCI


 

22-12-2020
Spawozdanie PZERI oddziała Bielsko-Biała

Sprawozdanie
z dziłalności Prezydium Zarządu Oddz. Okręgowego PZERiI w Bielsku-Białej
za okres od 1 stycznia 2020 a 31 pażdziernika 2020.

 

Działalność bieżąca

 

Te 10 miesięcy 2020 roku to okres bardzo trudny dla Zarządu Odzdziału Okręgowego a także dla Oddziałów Rejonowych i Zarządów Kół.
Normalnie ten okres to spotkania, zabawy, odwiedziny, przygotowania wycieczek, wyjazdów na wczasy itp. Oprócz spotkań organizowanych przez Oddziały Rejonowe i Zarządy Kół w miesiącach styczeń - luty, to praktycznie działalność socjalno-bytowa, ustawała całkowicie.
Od miesiąca marca, już nie można było organizować większych grup, a przecież nasze koła liczą nawet po 300 członków. Z początku Zarządy kół zwracały sie do Oddziału Okręgowego, w celu uzyskania porady czy kierunków działa, staraliśmy się w dostępny sposób doradzić im, ale jak wiadomo sytuacja się pogorszyła, zaczęły się obostrzenia co do zbierania się większej liczby osób, były tylko dyżury, ludzie czuli się pogubieni.
Wiadomo, że spotkania, wycieczki, wczasy i inne formy współdziałania, to jest to co najbardziej łączy ludzi, a przecież nikt z nas nie wiedział co będzie dalej z naszą działalnością, jedni chcieli się spotykać, inni się bali, dlatego niektórzy organizowali się w mniejszych grupach, po koleżeńsku, sąsiedzku, pilnowali się ażeby między nimi nie było chorych.Jako Oddział Okręgowy stosowaliśmy się do zarządzeń w zakresie naszej działalności, pracowaliśmy w mniejszych godzinach, przesyłaliśmy im wytyczne otrzymane w tej sprawie, zabieraliśmy pracę biurową do domu, ażeby nie było zaległości.przedstawiciele Kół i Oddziałów Okręgowych byli w stałym kontakcie poprzez umawiane wizyty, kontakty telefoniczne itp.

 

Działalność naszego Oddziału Okręgowego to współpraca z ośmioma Oddziałami Rejonowymi, liczącymi prawie 8 tysięcy szłąków.
-Oddział Rejonowy Andrychów - 580 członków
-Oddział Rejonowy Chełmek - 630 członków
-Oddział Rejonowy Cieszyn - 1640 członków
-Oddział Rejonowy Wadowice - 1080 członków
-Oddział Rejonowy Oświęcim - 340 członków
-Oddział Rejonowy Węgierska Górka - 540 członków
-Oddział Rejonowy Żywec - 1270 członków
-Oddział Rejonowy Czechowice-Dziedzice - 1020 członków

Jeżeli chodzi o Koła skupione przy Oddziale Okręgowym, to jest ich 28, oraz koła nr 0 bezpośrednio przy Oddziale Okręgowym, które liczy 450 członków.
Pozostałe 28 Kół liczy 3322 członków na koniec października, ale nie wiadomo jak to będzieie, bo Odziały Rejonowe skarżą się, że najwięcej składek zbierano podczas spotkań, a teraz spotkań nie ma i składek też. Mamy nadzieję, że to się może poukłada, najważniejsze ażeby ludzie nie chorowali, jak narazie to u nas nie słychać o chorobie czy śnierci wśród naszych członków, trochę latem niektóre koła i Oddziały Rejonowe, coś zorganizowały, ale jak się pandemia nasiliła to czekają co będzie.

 

Działalność Prezydium Zarządu Oddziału Okręgowego

 

W okresie od stycznia do października zorganizowaliśmy 6 posiedzeń Prezydium, ale wtedy Oddział Okręgowy był nieczynny dla emerytów, tak że nikomu nic nie groziło, członkowie Prezydium byli i są zdrowi.
Na posiedzeniach Prezydium zatwierdziliśmy na bieżąco takie sprawy jak:

- wypłaty zasiłków ZKP - wypłacono 3 zasiłki na kwtę 1500 złotych
- przyjęto 148 nowych członków bez Okręgów Rejonowych
- z tytułu zgonu skreślono 37 członków, z tytułu inne skreślono 97 członków
- wypłaciliśmy 11 zapomóg bezzwrotnych-losowych na kwotę 3400 złotych
- wypłaciliśmy diety kwartalne dla Zarządów Kół zgodnie z preliminarzem
- wypłaciliśmy kwotę 4850 złotych na zakup paczek okolicznościowych
- zatwierdziliśmy kwartalny Plan Pracy Prezydium
- zatwierdziliśmy wnioski odznaczenia związkowe, i tak
* duża odznaka honorowa - 2 odznaczenia
* mała odznaka honorowa - 27 odznaczeń
* dyplom uznania - 42 odznaczenia
* honorowy przewodniczący - 1 odznaczenie
- 5 członkom przywróciliśmy ciągłość ZKP
- przyjeliśmy 2 członków wspierających
Ogółem na posiedzeniach Prezydium, podjęliśmy 49 uchwał.
W miesiącu kwietniu zmarł długoletni Przewodniczący Koła nr 29 w Komorowicach kolega H. Kucharski, przez 2 kadencje sprawował funkcję Przewodniczącego Okręgowego Sądu Koleżeńskiego, w związku z obostrzeniami niestety nie mogliśmy uczestniczyć w pogrzebie, w podobnym okresie zmarł także długoletni członek Okręgowej Komisji Rewizyjnej - Stanisław Łukosz.
Na posiedzeniu OSK dołączyliśmy w skład kolegę Zbigniewa Klisia któremu powierzono stanowisko przewodniczącego OSK równocześnie został wybrany Przewodniczącym Zarządu koła nr 29 w Komorowicach.

Działalność Socjalno - Bytowa

Od grudnia 2019 roku zapisywaliśmy członków i ich rodziny na wczasy na rok 2020, a niestety w kwieniu 2020 trzeba było wszystko odwołać, i zwracać wpłacone zaliczki. Od połowy czerwca niektóre Domy Wczasowe zaczęły organizować turnusy i część członków zdecydowała się na wyjazdy. Wczasy organizowały również Oddziały Rejonowe i Zarządy Kół indywidualnie ale przez biura podróży. My jako Oddział Okręgowy wysyłaliśmy co roku pkoło 500 osób, a w tym roku tylko 145. Biura Turystyczne każdego roku wpłacały na naszą działalność po 30 złotych, od wczasowicza, w poprzednich latach była to znacząca kwota a w tym roku jest to kwota zaledwie 4350 złotych.
- Biuro Turystyczne STORIA z Żor - 330 złotych
- Biuro Turystyczne Tramp-Tour-B-B - 2760 złotych
- Biuro Turystyczne KULIG-Travel-Jastrzębie - 1260 złotych
W stosunku do lat poprzednich są to małe kwoty, ale liczba uczestników stanowi zaledwie 1/3 z lat poprzednich. Biura też miały trudności, bo do połowy czerwca nie było nic wiadomo, na przykład Biuro STORIA miało bardzo atrakcyjne miejscowości na początku czerwca i wszystko zostało odwołane, dlatego tak mało osób wyjechało. Problemy były także z dowozem, autobusy woziły tylko połowę miejsc siedzących, ale nikt nie zachorował, ci co wyjechali wrócili wypoczęci.
Ponadto Koła i Oddziały Rejonowe też wyjeżdżały na wczasy, tylko u nich były to grupy z jednego miejsca, a u nas różne osoby, i tak:
- Koło nr 7 - zorganizowało wyjazd dla 35 osób nad morze
- Koło nr 9 - zorganizowało wyjazd dla 90 osób nad morze
- Koło nr 17-zorganizowało wyjazd dla 20 osób nad morze
- Oddział Rejonowy Wadowice - 42 osoby nad morze
- Oddział Rejonowy Chełmek - 34 osoby do Rabki oraz 43 do Mrzeżna
- Oddział Rejonowy Cieszyn - 85 osób nad morze
- Oddział Rejonowy Węgierska Górka - 35 osób nad morze oraz 58 do Szklarskiej Poręby
- Oddział Rejonowy Żywiec 50 osób nad morze
- Oddział Rejonowy Andrychów 18 osób nad morze
Jeżeli chodzi o wycieczki to Koła 7,9,17,19,33, organizowały wycieczki do okolicznych miejscowości.
Natomiast koło nr 19 w Rudzicy zorganizowało we wrześniu wycieczkę do Bratysławy dofinansowaną z PCPR, wycieczka była bardzo udana, skorzystało 40 osób, a przez otrzymane dofinansowanie cena była bardzo atrakcyjna.
Ponadto cały czas wydajemy zaświadczenia na ulgowe bilety PKP, w tym okresie wydaliśmy:
- dla zrzeszonych członków - 86 zaświadczeń
- dla niezrzeszonych członków - 441 zaświadczeń
co dało nam kwotę 4410 złotych po odliczenu kosztów zakupu to i tak jest odpowiednia suma na dobro związku.

Sprawy Organizacyjne

Jak już wspominano na początku sprawozdania, Prezydium odbyło 6 posiedzeń, w ostatnich wyborach wybrane Prezydium liczy siedmiu członków :
- Gembala Janusz - Przewodniczący Zarządu Oddziału Okęgowego
- Gąsiorek Franciszek - Wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego
- Mędrzak Marian - Wiceprzewodnicący Zarządu Oddziału Okręgowego
- Herman Anna - Sekretarz
- Englert Czesława - Skarbnik
- Kobiela Andrzej - Członek
- Małek Bogdan - Członek
Członkowie Prezydium są bardzo zaangażowani w pracę Prezydium, współpracują z Kołami, teraz nie ma spotkań, ale przedtem jeździli na zabrania do Kół, na posiedzenia plenerne w Oddziałach Rejonowych, ale tak w każdy możliwy sposób można liczyć na ich pomoc, nie ma spraw zaległych czy spornych i za to należy im się podziękowanie.
Oddział Okręgowy też nie może zorganizować w grudniu posiedzenia plenernego, nie wolno się grupować, a ponadto nie mamy lokalu na takie spotkanie. Mamy umowę z Starostwem Powiatowym na bezpłatną salę, ale teraz nie ma możliwości, bo są obostrzenia i kary.

Szanowni Państwo

Dziękujemy wszystkim członkom Prezydium Oddziału Okręgowego, Przewodniczącym Zarządów Rejonowych, Zarządom Kół oraz wszystkim członkom za wyrozumiałość, za zrozumienie obecnej sytuacji, za aktywną działalność naszej wspólnoty związkowej, mamy nadzieję, że doczekamy w zdrowiu lepszych czasów.

Pozdrowienia i życzenia zdrowia składa Przezydium Zarządu Oddziału Okgowego w Bielsku.

Strona główna :: O nas :: Struktura organizacyjna :: Działalność :: Aktualności :: Ogłoszenia :: Współpraca :: Filmy :: Galeria :: Pasje, Hobby i Twórczość :: Kontakt
wykonanie: www.kompmar.net.pl